PUTIN MOLDOVA’YI SATIN ALAMAYACAK

Satın alamıyorsan fethet. Bu cümle ile Rusya’nın dış politikasını nitelebiliriz. 2013’te Ukrayna’ya 3 milyar dolar miktarında kredi vermeye istediğini hatırlıyoruz. Bu kredi Ukrayna’yı Rusya’ya karşı daha yaklaşacaktı ve ‘kardeş ülkeye’ uzun yıllar için borçlanacaktı. Ancak Putin Ukrayna’yı satın alamamış. Bu yüzden başka yolunu seçip Kırım’ı işgal ettikten sonra Donbas’ta savaş açtı.

Moldova’da yeni hükûmet, Avrupa Birliği (AB) ve IMF (Uluslararası Para Fonu) ile ilişkilerin kopması durumundayken, alternatif dış finansman kaynaklarını doğuda aramaya başlamıştı.

Rusya da hemen bu fırsatı kaçırmayıp yardımını teklif etmişti. Moskova yanlısı Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon Rusya’nın 500 milyon ABD doları tutarında kredi sözü verdiği aktarıldı. Ancak nedense genel tutarı 200 milyon avroya kadar azalmış. Yani Rusya Moldova’yı resmen  500 milyon ABD doları için satın almaya kalkmış.

Rusya yanlısı Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un eski danışmanı olan yeni Başbakan Chicu, 20 Kasım 2019’da ilk dış ziyaretini Moskova’ya gerçekleştirdikten sonra yakın dönemde Rusya’yla yeni bir kredi anlaşması yapılabileceğini söyledi.

Chicu, “Rusya’yla, yalnızca yatırım projelerine yönlendirilecek olan yaklaşık 500 milyon ABD doları tutarında bir kredi limiti açması için ilk anlaşmayı yaptık.” dedi. Bir sonraki adımın, bu kredinin koşullarını görüşmek üzere iki maliye bakanlığı tarafından yapılacağını, “elbette yalnızca Moldova için uygunsa sözleşmeli” olacağını sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, böyle büyük bir Rus kredisinin Moldova’yı daha derin ekonomik sorunlara götürebileceği, çünkü bunun ülkenin dış borcunu üçte bir oranında arttıracağını da ekonomi uzmanı Veaceslav Negruta 27 Kasım 2019’da IPN Haber Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Mayısta gündeme bu konuyla ilgili gündeme flaş haber geldi. Rusya’nın planı işlememiş.

Moldova Anayasa Mahkemesi, Rusya ile yapılan ve bu ülkeden 200 milyon avro kredi alınmasını içeren anlaşmanın anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Anayasa Mahkemesi basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Rusya’dan 200 milyon avro kredi alınmasıyla ilgili anlaşma anayasaya uygun değildir. Bu karar kesin ve temyiz edilmesi mümkün değildir. Karar, kabul edilen tarihte yürülüğe girer. ”

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin kararına tepki göstererek, “Bu, yardım bekleyen milyonlarca vatandaş için bir darbedir. ” ifadesini kullandı.

Kararın siyasi olduğunu belirten Dodon, “Mahkeme üyeleri vatandaşların değil siyasi partilerin çıkarlarını destekliyor. ” değerlendirmesinde bulundu.

Moldova Parlamentosu, Rusya’dan kredi alınmasıyla ilgili anlaşmayı 23 Nisan’da onaylamış, Anayasa Mahkemesi de anlaşmaya ilişkin yasanın yürürlüğünü durdurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığından 30 Nisan’da yapılan yazılı açıklamada, “Kişinev’de bazı siyasi güçlerin Moldova’ya 200 milyon avroluk kredinin verilmesine yönelik tepkisi şaşırtıcıdır. ” ifadesine yer verilmişti.

Acaba bundan sonra ne olacak…

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.