Avrupa Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Projesi’e karşı mı çıkıyor?

Letonya’nın Avrupa Milletvekili Sandra Kalniete AB-Rusya ilişkileri düzenleyen yeni karar üzerinde çalışarak ilk raporunda Rusya hakkında sert bir ifadesinde bulundu. Bunları DW muhabirlerine bir demeçte de anlatmış.

Sandra Kalniete, Rusya ile ilgili ilk raporu 2014 yılında onayladıktan sonra hiç bir şey değişmediğini, daha kötüleştiğini söylemiş. Yeni kararın amacı şudur: fiili durumu yansıtabilmek ve mümkünse yeni komunikasyon kanalları bulup ilerlemek ve desteklemektir.

Rusya Avrupa topluluğunun sorumlu bir üyesi olmalıdır, ulusrararası hukuğa uygulamalı, Kırım ile ilgili sorunları çözmeli. Ayrıca seçimlere karışması, beyin yıkama, yalan haberleri yayınlama gibi yöntemleri ve diğer yolları kullanarak Avrupa ülkelerin ilişkilere karışmaması gerektiğini vurgulanmış. Buna rağmen Sandra Kalniete, Rusya’da toplulukla işbirliği yapmayı istediğini, siyasal tutuklular, kaçırılan yabancı vatandaşların ya da ünlü muhalefet üyeleri gibi insanları korumak istediğini iddia etmiş.

Kararı hazırlayanlar AB ve Rusya arasında 1997 yıllından beri ortaklık ve işbiliği hakkında yapılan anlaşmanın yürürlüğüne son vermesine çağırıyormuş. Evrağın artık  herhangi bir manası olmadığını, bir görevi yüklenmediğini iddia ediliyormuş. Ayrıca, Kuzey Akım 2 Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin inşaatının durdurması için ısrar ediliyormuş. Kuzey Akım 2 siyasal sebebiyle, Ukrayna’ya zarar verebilmek için ve doğalgazı Avrupa’ya Ukrayna üzerinden sevk etmemek için inşa ediliyomuş. Kuzey Akım 2 projesine ekonomik ihtiyaç olmadığını söylenmiş. Üstelik ekolojik bakımdan sözkonusu proje tehlikeli olabileceğini vurgulanmışlar.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.