Rusya’dan Hürrem Sultan türbesinden ‘Rus asıllı’ yazısı kaldırılmasına tepki

İstanbul’daki Süleymaniye Camii’nde bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın Rus asıllı olduğu iddia edilen metin kaldırıldı, Ukrayna tarafı tarihi gerçeği düzeltti.

Ukrayna Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından, “Adım adım tarihi gerçeği düzeltiyoruz. Büyükelçiliğin başvurusu üzerine Türk tarafı, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın Süleymaniye Camii’nde bulunan türbesindeki yazıdan, kendisinin Rus asıllı olduğu iddia edilen metni kaldırdı.” açıklaması yapıldı.

Roksana ya da Hürrem Sultan ismiyle bilinen Kanuni Sultan Süleyman’ın eşinin doğum yeri tarihçiler tarafından bilinmese de, bu bilgiler ışığında Hürrem Sultan’ın Ukrayna’nın Rohatyn şehrinden olduğu gösterildi.

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden açıklamada, Hürrem Sultan’ın türbesinde yer alan biyografisinin yanlış olduğu, büyükelçi tarafından geçen yıl farkedildiği ve kendisinin değişiklik için hemen harekete geçtiği ifade edildi. Geçen yılın sonlarında diplomatlar tarafından Türkiye’ye yazılı talepte bulunarak, Hürrem Sultan’ın Ukrayna asıllı olduğu bilgisiyle değiştirildi.

Elçilik sözcüsü Bogdan Konoplyasty, “Türk tarafı talebimize çok hızlı şekilde karşılık verdi ve tüm işlemler olabildiğince çabuk gerçekleştirildi, bunun için çok minnettarız. İyi bilinen tarihi kaynaklarda Roksana’nın Ukrayna’dan geldiği ifadeleri yer alır, biz de Türk tarafına bunları ilettik. Önceki metinde, Hürrem Sultan’ın Rus soyundan geldiği yazıyordu, şimdi ise Ukrayna’nın Rohatyn şehrinden bir rahibin kızı ifadesi yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Hürrem Sultan’ın Rus asıllı hiç bir tarihli varsayım olmadığı için Rusya’lı gazeteciler, Hürrem Sultan’ın nereli olduğunu bir önemi olmadığını ve neden Ukrayna üst düzeyde ona bu kadar sahip çıkmak istediğini  şaşırtıcı olduğunu ifade ettiler. Çok “akıllı” karara varmışlar: Avrupa’da Roksana adıyla bilinen Hürrem Sultan’ı Rus asıllı yapamadıysalar, Polonya’lı olsun demişler. Bunun üzerinde belki Polonya ve Ukrayna arasında yeni gerginlik çıkar diye düşünmüşler.

Rus muhabirler, propagandalı “Zaman gösterir” televizyon programına Polonya’da Kreml’in ajanı olarak bilinen Polonya’lı gazeteci Yakub Koreyb’ı davet etmişler. Rus ynlısı Yakub, Hürrem Sultan’ın Polonya’dan geldiği varsayımı tabii ki ifade edip Ukrayna’nın tüm toprağı Polonya’ya ait olduğunu vurgulamış.

Böylece rus gazeteciler bu hikaye üzerinde kendilere zarar vermişler.  Ne Polonya ve Ukrayna arasında sorun çıkartabilmişler, ne de Hürrem Sultan’ın Rus asıllı olduğunu ispatlayabilmişler.

HÜRREM SULTAN KİMDİR?

Lehistan Krallığı’nın sınırları içerisinde bulunan Rutenya’dan (Ukrayna) Tatar akıncılar tarafından kaçırılarak, Kırım Hanı’nın himayesinde Topkapı Sarayı’na getirildiği düşünülen Avrupa’da Roksana adıyla bilinen Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın resmi nikahlı eşidir ve bu özelliğiyle Osmanlı tarihinde bir ilk olmuştur. Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, Şehzade Bayezid, Şehzade Cihangir ve daha sonra padişah olan II. Selim’in ise annesidir.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.