Ukrayna güvenlik servisi koronavirüs hakkında yalan haberleri yayınlayan 38 kişiyi tespit etti

Ukrayna Güvenlik Servisi, Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili internette yalnış bilgileri yayılan kişilerin faaliyetlerini tespit etmeye devam ediyor. Geçen haftadan beri 38 kişi tespit edildi. Bazıları Rusya’dan görevleri almışlar. Örneğin Dnipro şehrindeki sosyal medyada Rusya’dan görevi alıp Koronavirüs (Covid-19) hakkında yalan haberleri yayınlayan propagandacının faaliyetini durdurdu. Ayrıca anılan şahıs anayasal düzenin ve toprak bütünlüğünün ihlali için çağrıda bulundu. Dnipro sakini toplumda paniği pompalamak için dükkanlarda boş raflar, eczanelere kuyruklar, özel ekipman ve kolluk çalışmalarını kaydetme ve fotoğraf yapma görevi almıştır. İleride bunu yaptıranlar bu bilgileri yalan haberlieri hazırlamak için kullanmaya planlıyordular.

Ukrayna Güvenlik Servisi’nin çalışanları, hastalığın yayılmasını önlemek için bir dizi tedbir getirilmesiyle beraber ayrıkçılığı propaganda edenler faaliyetlerini aktifleştirmeye devam ettiklerini belirtiyorlar.

Durumu kullanarak, saldırganlar iktidarı gözden düşürmeye, vatandaşları panikleştirmeye ve isyana kışkırtmaya çalışıyorlar.

Bu tür internet provokatörlerinden birinin yıkıcı faaliyetleri geçenlerde Odessa’da durduruldu.

Birkaç gün içinde Ukrayna Güvenlik Servisi, Chernivtsi ve Lugansk bölgelerinde 5 kişi daha yakaladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *