Niepodległa i suwerenna Ukraina − klucz do euroatlantyckiego bezpieczeństwa

Prezydent USA Joe Biden zaprasza prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu na 30 sierpnia.
Wizyta „potwierdzi niezachwiane wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie“.
Spotkanie ma również potwierdzić bliską współpracę USA i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz poparcie ze strony USA dla podejmowanych przez prezydenta Zełenskiego starań na rzecz walki z korupcją i wdrożenia programu reform opartego o wspólne wartości demokratyczne.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że będzie to szczera rozmowa o poważnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jakie stanowi gazociąg Nord Stream 2.
„Oczekuję rzeczowego i produktywnego spotkania z prezydentem USA 30 sierpnia. USA to nasz czołowy partner strategiczny“ – napisał Zełenski na Twitterze.
Dodał, że spotkanie będzie okazją dla „szczerej i żywej dyskusji o poważnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, pokoju w Donbasie, przywrócenia zaanektowanego przez Rosję ukraińskiego Krymu i wyzwań dla rozwoju gospodarczego, z jakimi mierzy się Ukraina“.
Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy poważnie podważyły bezpieczeństwo euroatlantyckie. Suwerenność i integralność Ukrainy są w sercu europejskiego porządku opartego na zasadach. Niepodległa i suwerenna Ukraina jest kluczem do euroatlantyckiego bezpieczeństwa.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.