Rusya özel hizmetleri Ukrayna medyasını etkilemeye çalışıyor

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin arifesinde Ukrayna’nın kitle iletişim araçları ve Internet alanının Rusya özel hizmetleri tarafından güçlü etki altında bulunduğunu iddia ediyor.

Rusya elbette, Ukrayna'daki seçim sürecini ve Ukrayna vatandaşlarını İnternet’in sosyal ağları kullanınca etkilemeye çalışıyor.
Ocak-Mart döneminde Ukrayna Güvenlik Hizmeti görevlileri, Rusya özel hizmetlerinin ajanları lehine Internet’te çalışan Kiev, Odesa, Mykolayiv, Zaporizhya, Dnipropetrovsk, Sumy ve Chernihiv bölgelerinin sakinlerinin yasadışı faaliyetini (pro) açığa çıkardı ve durdurdular.
Ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçiminde ve cumhurbaşkanlığı seçiminde sosyo-politik durumu yapay olarak şiddetlendirmeyi amaçlayan Internet yıkıcı malzemelerin bölgesel ve ulusal bölümlerinde dağıtılan "Facebook", "VKontakte" ve "Twitter" sosyal ağları aracılığıyla Rus küratörlerinin talimatı ile ilgili ağlara katılımcılar.
Sosyal ağ kullanıcılarının sosyal bilinçliliğini sadece 2019 yılının ilk çeyreğinde manipüle etmek amacıyla, SBU operatörleri, sahte istihbaratın yayılmasından dolayı ülkede seçim sürecinde Rus istihbarat servislerinin müdahalesinin on yedi gerçeğini belgelemiştir. Özellikle, 26 Mart'ta, Zaporizhzhia'daki Ukrayna Güvenlik Hizmeti çalışanları, savcılığın usule rehberliğinde, saldırgan ülke lehine hareket eden başka bir Ukrayna karşıtı İnternet ajitatörünü ortaya çıkardı. 
Kolluk kuvvetleri elliden fazla grubun, Rusya Federasyonu'ndan gelen küratörler tarafından, yarım milyondan fazla kullanıcının izleyicisiyle, sosyal ağlarda yasadışı olarak faaliyet göstermek için kullanıldığını tespit etti.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.