Propaganda “Kırım tarzında”

Rusya’nın propagandası işgalin sadece başlangıcıdır

Litvanya’nın özel hizmetlerine göre Rusya özel hizmetleri 2014 yılında Kırım’daki gibi şimdi de Litvanya’da aynı propagandayı kullanıyor, yani Baltık ülkelerinin bağımsızlığık hakkını şüphe altına koyarak tarihi tahrif etmektedir.

Litvanya siyasetçileri, Rusya’nın uydurma haberlerini bölgedeki sağlam durumu istikrasız hale getirmek maksadıyla yayınladığına inanıyorlar. Litvanya Savunma bakanı Raymundas Karoblis “The Guardian” gazetesine verdiği röportajda Rusya’nın tehlikeli olduğunu söyledi. Bakan, örneğin Rusya propagandasında Vilnos’un Litvanya’ya ait olmadığını defalarca vurguladığını söyledi. Evet, bu tarihi bir olgudur. Fakat Rusya onu devlet sistemimizi sarsmak için kullanıyor, dedi Raymundas Karoblis.

Televizyonda, basında, Rus milletvekillilerinin konuşmalarında bile Rusya’dan Kırım Ukrayna’ya, Lıtvanya şehri Klayped ise Ikinci dünya savaşından sonra Litvanya’ya Stalinden hediye olarak gösteriliyor.

Propaganda “Kırım tarzında”

Bu bağlamda Litvanya siyasetçileri tarihi değiştirmeye yönelten rus propagandasının etkisinden endişeleniyor ve bu şaşıralacak bir şey değil. Bu “Litvanya’yı geri alma” kampanyası olabilir, hatta silahlı saldırının sebebi olabilir.

Litvan çavuşun söylediklerine göre Ukrayna’da rus özel haber operasyonlarının planlama ve gerçekleştirmesi 12 yıl sürmüş. Rus basın alanında Donbas bölgesiin “Novorossia” kavramı 2003 yıllından beri söyleniyor. Fakat o zaman buna kimse önem vermemiş.

Tabii ki bu tür açıklamaları Rus Cumhurbaşkanı Vladimir Putin yapmıyor.

Gerçek tehlike

Rusya tarafından Litvanya’nın tarihi anlatılması Litvanya bağımsızlığına gerçekten zarar verebilir. Bu yüzden Litvanya hükümeti güçlü rus propagandası yayınlayan 4 rus televizyon şirketine karşı dava açtı. Ayrıca Litvanya vatandaşlarının güvenliğini NATO’nun Almanya askeri kuvvetleri sağlayacak.

Bu kadar tedbir yeterli mi? Litvanya istihbarat raporlarına göre Rusya’nın Litvanya’daki gücü çok büyük, özellikle Kaliningrad bölgesinde. Bu kapsam da kendini korumak için çok temkinli olmak lazım.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.