Avrupa’daki titizli rus ajanların faaliyeti

Rusya sadece Ukrayna’da değil, diğer ülkelerde agresif politikasını sürdürüyormuş. Aynı zamanda rakiplerine yakın durmak, «rus barışı» yaygınlaştırmak için «dost elini» uzatıyormuş.
Böyle rus davranış dikkatsiz kalmadı tabii ki.
Macaristanlı eski istihbaratçı Ferents Katreyn yerli bir dergiye «İndex» demeç verirken oldukça enteresan bilgiyle paylaştı. Eski görevli rus özel kuvvetlerinin Macaristan nın toprağında son 13 yılık faaliyetini anlattı. Garip olan şu: macaristanlı istihbarata bir süre rus istihbaratına karşı hehangi bir tedbir almak yasakmış. Rusya bu ülkede de iç hayatı kontrol etmeye çalışmış.

Rusya nın dikkatini çeken diğer ülke ise Çek Cumhuriyetidir. Evet, tam bu kültürel ve tarihli ülkede Doğu Avrupadaki Rusya özel kuvvetlerinin merkezi oluşturdu. Bunlar çek gazetecinin Ondrjey Kundra tarafından yazılan «Putin in ajanları: rus ajanlar sırlarımızı nasıl çalıyorlar» kitabı okumaktan sonra insanın aklına geliyor. Kendisi Ukraynalı gazeteci ile bir demeçte bazıları Çek Cumhuriyeti hükümetinin mensupları rus istihbaratçılarla sıkı bağlarda bulunduğunu iddia ediyor.

Avrupa bu müdahaleyi ne kadar tahammül edebilecek? Uzun sürdüğünü düşünmüyorum. Neyse biraz sabır ve öğreneceğiz.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *