Кремлівська пропаганда: тренди тижня.
03-10 квітня 2017.

Росія не полишає надії посварити Україну та Польщу, заздрісний безвіз, «зрада» — а як же без неї, дестабілізація Білорусі.

Протягом минулого тижня антиукраїнська пропаганда Кремля не вирізнялась особливим смаком та креативом, водночас, зберегла свою інтенсивність.
На окремих напрямках Кремль був змушений займати глибоко ешелоновану оборону та долати вкрай негативні для себе наслідки гучних інформаційних приводів: голосування в Європарламенті за український безвіз, офіційні обвинувачення польської прокуратури проти диспетчерів аеропорту під Смоленськом у вчиненні дій, які призвели до загибелі президента Польщі Л.Качинського у 2010 році.
Помітна наступальність кремлівської пропаганди зберігалась як завжди у сфері внутрішньої політики України: колізії навколо введення абонплати за газ, та стрімка «деградація» української державності на прикладах вибухів на артсховищі, вбивства російського опозиціонера у Києві та загибелі співробітника СБУ в Маріуполі.

Міжнародний вимір.
Основними напрямками пропаганди Кремля стали дискредитація українсько-білоруських та українсько-польських відносин.
Польський напрямок. Основні зусилля російських пропагандистів були спрямовані на відволікання уваги аудиторії від офіційних обвинувачень польської прокуратури проти диспетчерів аеропорту під Смоленськом у вчиненні дій, які призвели до катастрофи літака з президентом Польщі Л.Качинським у 2010 р. Інформаційний привід, пов’язаний із терактами в Санкт-Петербурзі, майже повністю витіснив заяву польської прокуратури з порядку денного в Інтернет-просторі.
Також багато уваги приділялось дискредитації українсько-польських стосунків. Поширювалась інформація, що «Україна є пішаком у антиросійській грі Польщі», тому «Польща не зацікавлена у сильній і багатій Україні». Просувається думка, що Варшава провокує Київ на безперспективне протистояння з Москвою. Для підсилення зазначених тез здійснювалась актуалізація інформаційних приводів, пов’язаних із перекриттям активістами польської громади Львівської області міжнародної траси Львів-Варшава та обстрілу польського консульства у Луцьку.
Білоруський напрямок. Пропагандистами Кремля далі поширюються повідомлення щодо причетності українських радикальних груп до організації збройних провокацій в Білорусі та на кордоні. Значні зусилля спрямовуються на дезінформацію білоруської еліти, яка починає сприймати Україну як джерело загрози для своєї влади. Слід зазначити, що дезінформаційна кампанія Кремля у 2017 р. починалась на підконтрольних Росії Інтернет-ресурсах в європейському сегменті мережі Інтернет (Польща, Німеччина, Італія) із окремих сумнівних публікацій з прямими обвинуваченнями українських праворадикальних груп у намірах організувати «Майдан» в Білорусі. Протягом лютого-березня градус подібних статей підвищувався та завершився відомою провокацією на українсько-білоруському кордоні.
В середовищі українських експертів популярної є думка, що фактор «радикалізму» може бути використаний РФ як підстава для здійснення «м’якої» окупації Білорусі під приводом захисту від «спроб праворадикальних фашистських сил вчинити державний заколот».

Внутрішньополітичний вимір.
Значні зусилля російських пропагандистів були спрямовані на мінімізацію негативних для РФ наслідків від голосування в Європарламенті за скасування візового режиму з Україною. У фокусі уваги залишався тренд на формування думки про «деградацію України» із використанням тем введення абонплати за газ та загальної «некерованості» ситуації.
Безвізовий режим України із Європейським Союзом. Усі зусилля Кремля прогнозовано спрямовувались на створення несприятливого інформаційного фону. Зокрема, через підконтрольні Інтернет-ресурси поширювалась інформація щодо масового наміру європейських країн голосувати проти надання безвізу Україні. Згодом в Інтернет мережі поширювались численні повідомлення із спільним меседжем, що «безвіз принесе українцям більше проблем та втрат, ніж здобутків». Як приклад поширювались дані про необхідність придбання біометричних паспортів та нестачі коштів у населення. Аудиторія залякувалась тим, що після введення безвізового режиму до українців будуть ставитись як до будь-яких громадян третіх країн, які не входять до ЄС, а на кордоні вимагатимуть додаткові документи, які дають право перетину кордону, а саме, довідки з ЖЕКу, підтвердження наявності грошей та ін.
Введення абонплати за газ. Російська сторона намагалась використати негативну реакцію користувачів українського сегменту на вказану подію. Акцентувалася увага на тому, що влада не зробила жодного внеску у функціонування газових мереж, а встановлена абонплата є «рекетом» олігархів. Поширювались дані, що вказане рішення демонструє глибоку соціально-економічну кризу, внаслідок якої «60% населення України знаходиться за межею бідності», згідно з даними ООН. Після заяви президента України П.Порошенка про необхідність призупинити введення щомісячної абонентської плати за газ, джерела Кремля почали поширювати меседж, що така заява є своєрідним “піар-ходом” для здобуття прихильності у населення у майбутньому та зниження рівня невдоволення у суспільстві.
Стрімка «деградація Української державності». Актуальним напрямком російської пропаганди залишається позиціонування України як «держави, що деградує. Мета Кремля – показати нездатність української влади контролювати ситуацію в країні та забезпечити безпеку громадян, нездатність українського суспільства відстоювати свої інтереси. Як приклади наводяться вбивство російського опозиціонера у Києві, вибухи на складах боєприпасів, «махновщина» добробатів та ін. Зазначені події, які мають ознаки спланованих диверсій, позиціонуються Кремлем як факти «деградації України та неспроможності влади контролювати ситуацію». У цьому зв’язку, українські експерти вважають імовірним збільшення кількості диверсій в Україні.

Вимір ОРДЛО. Основними напрямками пропаганди Кремля через ОРДЛО стали негативне позиціонування силових структур (переважно СБУ), а також дискредитація ЗСУ.
Дискредитація СБУ. Здійснюються системні заходи з демонізації іміджу СБУ серед мешканців прифронтових територій. З цією метою поширювалась інформація щодо вчинення СБУ «терористичних дій по відношенню до місцевого населення» (вербування неповнолітніх, силове незаконне захоплення, викрадення та ін.), причетності керівника контррозвідки до вбивства лідерів бойовиків «Мотороли» та «Гіві», вбивства співробітника СБУ у Маріуполі. Метою пропагандистського впливу є ініціювання недовіри місцевого населення до дій української спецслужби та позиціонування силовиків як «ворогів» народу.
Дискредитація ЗСУ. Простежувались традиційні спроби Кремля дискредитувати ЗСУ та обвинуватити їх в ескалації бойових дій та порушенні режиму тиші. Особовий склад ЗСУ позиціонується як «підступні бойовики, які прикриваються місією ОБСЄ, планують різні провокації про мирних жителів, приховую небойові втрати та залучають до бойових дій іноземних жінок-снайперів». Образ українського воїна таким чином цілеспрямовано демонізується з метою зменшення рівня підтримки дій ЗСУ серед місцевого населення.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *