3 yıl boyunca rezillik

Ünlü gazeteci J. Kiselev «Hanapolskıy» Ukrayna programında Kırım Rusya tarafından işgal edilmesi ile ilgili çok doğru bir iddiasında bulundu. Kiselev, Kırım Ukrayna’nın toprağı olduğunu ve olacağını söyledi.

Kırım’ın Rusya’ya «dahil etmesi» baygınlığa, ses kısıklığa, kavga’ya kadar kutlanabilir. Ama bu gerçeği değişmez.

Kırım, bizzat Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in önderliğinde gizli asker harekat yapılmasından dolayı Ukrayna’dan zorla alındı, ilhak edildi, gaspedildi. Titizsizlikle «referandum yapılmasıyla» şu operasyonu örtmeye çalıştı. Bir süre sonra özel operasyonu düzenlediğini itiraf etti.

Dünyada hiç kimse Kırım’ın ilhakı tanımadı. Böyle bir hareket için Rusya’ya karşı uluruslararası yaptırımlar uygulandı. Ve bu yaptırımlar rus bilirkişilerin tahminlerine rağmen iptal edilmeyecek.

Rusya kesinlikle hastadır. Kiselev en azından açımdan bunu görebiliyorum diye konuştu.

Uluslararası suçun tarihini bayram olarak kutlanabilir mi? Törenleri ve konserleri düzenlenebilir mi?

Bütün dünya tarafından yargılayan şeyle gurur nasıl duyabilir?

Bir saniye bile düşünmeden Kırımtatarların halkı Stalin tarafından cezaya çaptırılan halklarından biri sonucunda yine küçük düşürülmüş ve kırılmış duruma döndü.

Apaçık şeyler nasıl görmez olabilir ki? Kırım’ın ‘dahil etmesinden’ rus sakilerin hayatlarını kolaylaşmadı.

Putin propagandanın amacı bu olayı Rusya’nın yeniden büyük dirilişi gibi göstermektedir. Erken yada geç bu olay putin rejiminin gerilemesinin ilk adımlarından biri olarak tanıyacakmış. Bir gün gelir ve putin rejimi sona ericek.

Kırım’ı ise Rusya geri vermek zorunda kalacak. 50 yıllık ilhak edilmesinden sonra Letonya, Litvanya, ve Estonya’ya gibi bağımsızlık geri verilmiş. Ama Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermek zorunda kalacaklar. Ancak o zaman adalet yerini bulacak.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *